Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
============================================================================================
WTOREK- 7.12.2021
Propozycje zabaw rozwojowych w ramach zajęć z psychologiem:
1. Zabawa rozwijająca planowanie ruchu, orientację w przestrzeni - "Kubki".
potrzebne: plastikowe kubeczki (albo miseczki, przedmioty na tyle duże, żeby nie można ich nadepnąć), opaska na oczy, wolna przestrzeń
Plastikowe kubeczki (można zacząć od jednego lub dwóch, stopniowo zwiększać liczbę, jeśli zabawa okaże się za łatwa) należy ułożyć na trasie (wolna przestrzeń w pokoju lub nawet na dworze) w dowolnym ustawieniu. Dziecko, które bierze udział w zabawie staje na linii startu i zapamiętuje pozycję kubków, po czym z zasłoniętymi oczami przechodzi trasę, tak by ich nie potrącić. Jeśli to konieczne, dorosły lub inne dziecko może stanąć na końcu trasy i dzwonić lub stukać w coś, żeby naprowadzić dziecko na metę. Można modyfikować poziom trudności, zbliżając kubki do siebie lub zwiększając ich liczbę.
2. Rozwijanie percepcji słuchowej, motoryki dużej "Rybak i ryba"
potrzebne: opaska na oczy, wolna przestrzeń, kijek z przywiązanym np. szalikiem
Zabawa może mieć dwa warianty: to dorosły jest "rybakiem" lub jest nim dziecko. W wersji z dorosłym "rybakiem" - dorosły ma zawiązane oczy i staje w rozkroku. Dziecko - "ryba" krąży po pokoju i w pewnym momencie ma przepełznąć pomiędzy nogami dorosłego. "Rybak" wytęża słuch i i gdy wydaje mu się, że słyszy "rybę", pochyla się i stara się jej dotknąć rękami. Nie wolno mu się nachylać, żeby lepiej słyszeć, może tylko schylić się i dotknąć, kiedy jest pewien, że "ryba" jest w jego zasięgu (oczywiście czasami dotyka tylko podłogi, jeśli okaże się, że się pomylił). Od razu musi też wyprostować się z powrotem. Można też ułatwić dziecku grę, jeśli "rybak" - dorosły usiądzie na krześle i ustawi przed sobą drugie w pewnym oddaleniu, a dziecko ma przepełznąć pomiędzy krzesłami. Można też włączyć muzykę, żeby zagłuszyć ruchy dziecka. Jeśli gramy w wersję, gdzie dziecko jest "rybakiem", to również może ono stać w rozkroku lub siedzieć na krześle, ale wtedy używamy kijka z przywiązanym szalikiem lub samego szalika, który ciągniemy po podłodze pomiędzy jego nogami (można przywiązać mocną nitkę, a potem dopiero szalik - "rybę" i ustawić dziecko nad nitką, żeby było łatwiej przeciągać), a zadaniem dziecka - "rybaka" jest usłyszeć, pochylić się i złapać zdobycz (liczy się szalik, nie nitka).
3. Rozwijanie umiejętności myślenia, percepcji "Szacowanie"
potrzebne: kilka pudełek z kartonu o różnych wymiarach, kilka takich samych kubków, karteczki
Dorosły prosi dziecko o narysowanie znaczków na karteczkach, np. kwadrat, koło, trójkąt, serce, gwiazdka, słońce, kwiatek, (przygotowujemy podwójny zestaw obrazków, czyli muszą być np. dwa takie same kwadraty itp.). Obrazków w każdym zestawie musi być tyle, ile pudełek. Dorosły ustawia jest w rzędzie losowo pudełka i przyczepia do każdego karteczkę z obrazkiem. Prosi dziecko o oszacowanie wielkości od najmniejszego do największego pudełka i ułożenie odpowiednio w rzędzie karteczek z drugiego zestawu obrazków. Następnie sprawdza z dzieckiem, czy ustawienie jest prawidłowe, ustawiając pudełka w kolejności ułożonej przez dziecko. Zabawę można powtarzać. Można też szacować wagę, oznaczając kubeczki, napełniając je różnymi przedmiotami i prosząc o podniesienie i zważenie w rękach. Następnie znowu ustawienie obrazków w kolejności od najlżejszego do najcięższego i sprawdzenie, czy kolejność jest prawidłowa.